Youtube ile Para Kazanma püf noktaları

Youtube ile Para Kazanma püf noktaları

Youtube ile Para Kazanma püf noktaları

Youtube ile Para Kazanma olurmu? Bu sorunuza evet diyerek başlamak istiyoruz. Youtubede biz hiç tanımadığımız insanları gördük, ünlüleri gördük, tv kanallarını gördük hatta ve hatta yemek tarifleri, dini sohbetler ve eğitim videoları bile gördük. Peki bu saydıklarımızın hepsinin kanalı yokmuydu tabi ki vardı.

Çağın para kazanma rolü artık dijital dünyada geçiyor, hal böyle olunca da herkes youtube gibi büyük video paylaşım platformuna geçiş yaptı. Öyle ki artık herkesin ağzına sakız olan o meşhur cümle bile yaygınlaştı ” evvett kanalıma hoşgeldiniz”.

Bir çok kişinin youtube ile çok güzel para kazandığını artık hemen hemen herkes biliyordur, bu pazar payı yüksek platformda neden siz yoksunuz. Bu yazımızda youtube ile para kazanma nasıl olur hangi yolu izlemeliyiz ve nelere dükkat etmeliyiz bunlara detaylı değineceğiz.

Youtube ile Para Kazanma

Çok ciddi gelir kapısı olan youtube, bazı insanlara çok garip gelen kanalları videoları barındırıyor. Ünlülerin kanallarına gülen kişiyi bile gördüm, bence gülmeyin çünkü mükemmel paralar kazanıyorlar.

Peki youtubeden para kazanmak zormu kolay mı? Biz buna önce bakalım, bir çok kişi kanal açıyor, bazıları belli bir süreden sonra sıkılıp vazgeçiyor, bazıları azimle çalışıp mükafatını alıyor.

Peki para kazanmak için hangi kurallar var, uygulamamız gereken yöntemler neler ve abone nasıl bulacağız gelelim bu sorunun cevabına;

Bu işte iki aşama mevcut, ilki kurallar, ikinci ise uygulama yani mutfak. Kurallara uyduğunuz sürece o kadar önemli değildir, kurar ihlali yapmadığın sürece bu oyunda sende varsın ( abone kasma, izleme arttırma hilesi gibi gibi uzak dur…!) Biz size kurallardan çok işin uygulama kısmını anlatacağız, orası daha önemli ve yorucu bölümü hazırmısınız evet dediğini duyar gibiyim 🙂

Youtube En Çok Hangi İçeriklerde Ön Planda?

İlk söylemek istediğim konu video çekerken ordan çal burdan kopyala değil tamamen size ait olsun yani özgünlük istiyorum sizden, bütün videolar size ait oldukça 1-0 öndesiniz.

Çünkü özgün olmak kendine has birşeyler demek başkasında olmayan demek buda sizin fark edilmenize imkan sunar.

Aslında bu konu sadece youtube için değil internetteki tüm platformlar için geçerlidir. Özgün ol başarının yarısını hak etmişsindir.

Video çekimlerinde özgün olduğunuzu varsayalım, bu videoyu düzenlerken seçeceğiniz videolarda çok önemlidir. Yani kısacası seçtiğiniz introsundan videosuna ve müziğine kadar özgünlüğü elinizden geldiğince ön planda tutun.

Yotubede araştırma yapın genelde hangi içerik türleri daha çok izlenim alıp abone kazandırıyor buda çok önemli, unutmayın araştırmak sizi her zaman daha zinde bir plana teşvik eder.

İzleyicileri Elinizde Tutup Kitle Oluşturun

İzleyici kitlesi nasıl oluşturayım demeyin çünkü hemen olmaz zaman içinde gerçekleşir. Bu süreç biraz sabır ister bıkmadan devam edin özenle o kitle kendisi oluşur.

İzleyici kitleniz oluştukça onların yaptıkları yorumları okuyun yani onları dinleyin ki kitlenizi elinizde tutun, yorumlarına mümkün mertebe cevap verin çünkü kişi kendini dinleyen insana her zaman daha yakın olmak ister ve kanalınızdan ayrılmaz.

Kanalınıza düzenli olarak video yükleyin, haftada en az 2 video belki de ilk başlar için 3 veya 4 video girmeniz çok önemli ama saçma sapan değil kanalınızla ilgili ilgi çekecek kaliteli özgün içerik. Bu gibi işlerde istikrar çok önemli sizde kesinlikle istikrarlı olun

Bakın video girerken gelişi güzel değil her hafta kaç video giriyorsanız diğer haftada aynı gün gerekirse aynı zaman diliminde girmeye çalışın, bu şekilde dediğim kitleye ulaşmanız mümkün olabilir.

Peki neden her hafta aynı gün aynı zaman diliminde gireyim derseniz cevabı izleyici artık o gün ve o saatte bekler bu kanaldan bir video gelecek diye, size haftada kaç video günde kaç video yapın demiyorum iyice düşünüp buna siz karar verin.

Sürekli Etkileşim Halinde Olmanız Lazım

Deminde dediğim gibi yorumları gerekirse tek tek okuyun, cevap verin hatta espri yapmanız gerekiyorsa espri yapın, öyle video atayım da insanlar izlesin mantığına hiç bürünmeyin, işte size bir püf nokta; bir videoya ne kadar yorum gelirse o video o kadar ön plana çıkar.

Kanalızı Süsleyelim 🙂

Kanalımızı açtık ilk olarak güzel bir intro lazım, film fragmanlarında filmi sevdiren ve çıkmasını bekleten olay fragmanın güzelliğidir, intro da kanalınızın dikkat çekmesi ve videolara gelen kişinin bakması için karşılama aktivitesidir diyelim.

Kanalın vazgeçilmezi logo onu belkide ilerde açacağınız sosyal mecralarda da kullanacağınız için güzel tasarlanmalı
Kanalın aktif olup olmaması sizin elinizde videolar ekledikçe kanalın görünümünü ve resimlerinide değiştirmeye çalışın.

Attığınız videoların kesinlikle etiketlerini girin, etiket izleyici kitlesinin aradığı videoları karşısına çıkaran etkendir.
İkinci püs nokta kendiniz olun yapmacık olmayın, ben buyum diyin ve öylede olun yapmacık olursanız insanların sizden uzak durmasına neden olursunuz

En önemli husus kesinlikle video çalmayın ve telif hakkı ihlali yapmayın

Youtuber Hesabı Ne Şekilde Paraya Çevirir?

İşin en zor kısmını size anlattık şimdi kurallara göz atalım, Youtube’de para kazanmanız için “youtube ortağı” olmanız lazım. O ne demek oluyor, attığınız videolara google reklam bölümü olan adsensenin sizin kanal videolarına reklam vermesi demek oluyor. Bunun içinde bazı aşamalar mevcut aşağıya yazdığımız 4 adımı yapmanız lazım

Birinci Adım:

Youtube iş ortağı şartlarını kabul etmeniz lazım
Önce Youtube’de oturum açın.
Açılan sayfanın sağ üst bölümünde hesap simgesine tıklayın içerik stüdyosuna tıklayın.
Açılan sayfanın sol üstünde menüden Kanala tıklayıp Durum ve özellikleri tıkalyın
para kazanma altında etkinleştir var ona tıklayın
Youtube iş ortaklığı şartlarını kabul etmek için ekranda çıkan adımları izleyin

İkinci Adım:

Demin dediğimiz googlenin para kazanma platformu olan adsenseye kayıt olun
Youtubeden kazandığınızı çekebilmek için Adsense hesabınız olması ve ona tanımlı bir hesap numaranızın olması gerekli

Üçüncü Adım:

Para kazanmak için tercihler var onları belirleyin
Mevcut ( yüklediklerim ) ve gelecekteki bütün videolar dan para kazanmak istediğinizi onaylayın
Videolarında görünmesini istediğiniz reklam türlerini seçerek kaydedin

Dördüncü Adım:

Onaylanması için incelemeye gönderin

Artık youtubenin incelemesi başlar size kalan işinize devam edip sonucu beklemek olacaktır. Youtube kanalınızın YouTube İş Ortağı Programı Politikaları, YouTube Hizmet Şartları ve Topluluk Kuralları uyumlumu değilmi incelemek için bekletir.

Ama youtube de para kazanmaya geçmeden önce bazı kriterleri karşılamanız lazım, youtube artık herkese bu imkanı sunmuyor diyor ki sen benim kriterlerimi aş bende sana para ödemesi yapalım peki neymiş bu kriterler; en az 1000 aboneye ulaşmanız ve 4000 saat izlenme almanız lazım, bu izlenme kanalınızda ki bütün videoları kapsar. Ama 4000 saat izlenme kriteri son 12 ay geçerlidir, sonrasını kapsamaz.

Şimdi gelelim asıl meseleye, ben bu işi yapabilirmiyim diye önce kendine sor cevabın evet ise şunları iyice bil, sabırlı olacam, özgünlüğü ilke edinecem ve istikrarlı olacam.

Bu işin aslı budur, hem youtubede hem gerçek hayatta, bunlar yoksa kendini kandırma ben yaparım deme, ümitsizliğede kapılma çünkü yapanların senden hiç bir farkı yok sadece saydığımız 3 şeyi uyguladılar.

Sabırlı oldular
Özgün oldular
İstikrarlı oldular

Hadi bakalım sıra sende yeni youtuber olmaya hazırmısın?

ARADIĞINIZI BULAMADINIZ MI AŞAĞIDAKİ ARAMA BUTONUNDAN ARAMA YAPABİLİRSİNİZ.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir