WordPress nedir | ne işe yarar | site kurma

WordPress nedir | ne işe yarar | site kurma

WordPress nedir | ne işe yarar | site kurma

WordPress nedir? ne işe yarar? site kurma ; şöyle diyebiliriz, yaklaşık 18 yıl önce 2 kişinin uğraşları sonucun da ortaya çıkan kaynak kodlu içerik yönetim sistemidir. Kullanan kişilerin kod bilmelerine gerek kalmadan kendi sitelerini blog tarzında oluştura bilmesi için tasarlanmış içerik yönetim sistemidir.

Yanlız 18 yıl içinde gelişen teknoloji ile birlikte wordpress de gelişimine devam edip neredeyse bütün site türlerine yanıt vermeye başladı. WordPress ile kişisel blog, e-ticaret, haber sitesi ve oyun siteleri oluşturulabilir hale geldi. Yani tabiri caiz ise artık wordpress ne işe yarar demektense ne işe yaramaz demek daha mantıklı olur 🙂

WordPress ile hangi siteler kurulabilir.

* Blog Sitesi
* Kurumsal Site
* Haber Sitesi
* E-ticaret Sitesi
* Pazaryerİ Sitesi
* Oyun Sitesi
* Sosyal Medya Tarzı Siteler
* Bağış Sitesi
* Forum Sitesi

Daha bir çok sayamadığımız site türlerini wordpress ile karşılayabilirsiniz. WordPress bu sistemle birlikte binlerce tema ve eklenti imkanıda sunuyor. Bu eklenti ve temaları çoğunlukla kullanıcılar tasarlayıp ücretsiz dağıtıp yada satışını yapıyorlar.

Hiç bir tasarım ve kodlama bilmeyen kişiler dahi o kadar gelişen içerik üretici sistemi hiç bilmeden dakikalar içinde kurabilirler. Alacağınız hosting firmasının Cpanel bölümünde otomatik kurulum var, yapacağınız tek işlem burada ki yolu takip etmek kurulum 5 dakika içinde hazır hale geliyor sizde sitenizi güvenli bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

WordPress hosting değil se kendiniz kurulum yapacaksanız, wordpress resmi sitesine giriş yapıp orada ki güncel sürümü indirip sitenin ana dizinine veya kurmak istediğiniz yere indirdiğiniz wordpress güncel sürümün dosyalarını atıp kurulumu http://www.siteadı.com yazıp başlayacaksınız. Kurulum yapılırken 4 ücretsiz tema hazır geliyor, zaten yüzlerce ücretsiz tema ve eklenti mevcuttur.

Temalar ve eklentiler sitenizin daha şık ve kullanılabilir görünmesi için çok önemlidir, bunlara dikkat etmek lazım sitenizin kurulumunu yapamıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir şeklide sitenizin kurulumunu yapıp gerekli eklentileri biz sizin adınıza kurabiliriz.

Bu sistemi çok büyük siteler de kullanır, küçük sitelerde kullanır. Sistem çok gelişti ve çok büyüdü, hazır içerik yönetim sitesi denildiğinde ilk akla gelen sistem wordpress olur. Gelişen bu sistemin site pazarında her ne kadar payı %40’a ulaşsada hala wordpress nedir? ne işe yarar diyenler var. Bu yüzden wordpress nedir makalemize yer verdik. WordPress’i biraz daha detaylandıralım.

WordPress ve E-ticaret sitesi kurulumu

WordPress’in ilk kurulum amacı aslında blog sitesiydi zamanla gelişmeye başladıkça bir çok site türüne hitap etmeye başladı. Günümüz siteleri arasında en popüler site e-ticaret sitesi olunca Woocommerce eklentisi ile e-ticaret sitesinin kurulumunu da gerçekleştirdi.

Bu eklentide aynı wordpress’in kendisi gibi ücretsiz olarak kurulabiliyor. İşin güzel olan yanı ise yine tasarım ve kodlama bilmeden çok kolay bir şekilde ürün satışını yapabiliyorsunuz. Son zamanlarda bir çok firma wordpress tabanlı Woocommerce eklentisi ile internet üzeri online satışa başlamıştır.

Gördüğünüz gibi basit bir eklenti ile siteyi otomatik olarak e-ticaret sitesine dönüştürüp ürün ekleme, stok güncelleme, toptan satış ve perakende satış yapabilirsiniz. Kullanıcılar kodladığı bir çok eklentide mevcut olan e-ticaret sitesi için ufak bir ücret karşılığı sitenize ekleyebilirsiniz.

WordPress’te Ücretli ve Ücretsiz Tema Farkları

Yeni başlayan kullanıcıların genelde tercihleri ücretsiz olsada tavsiyem ücretli temalar olması daha faydalı olacaktır. WordPress ücretli tema neden tavsiyemizdir, siteyi ne amaçla kullanacaksanız, ücretli temayı da o konuya göre ararsınız.

Ücretli temayı yapan kişi o konuya göre yaptığı sitede görmek istediğiniz bir çok özelliği temaya ekler sizde o kadar eklenti ile sitenizi ağırlaştırmazsınız. Tasarlayan kişi ayrıca siteyi daha düzgün ve modern tasarlar buda sitenize gelen kullanıcılara güzel bir arayüz sunar.

WordPress.org ve WordPress.com aradaki fark

WordPress.com sitesi ücretsiz eklenti ve temalarda sınırlıdır genelde ücretli tema ve eklenti sunar, WordPress.org ise tamamen ücretsiz eklenti ve tema sunumu yapar. wordpress sistemini WordPress.org da rahat bir şekilde indirebilir kurulumunu yaparsınız. WordPress.com sitesinde en fazla 200 ücretsiz tema bulunurken WordPress.org site içinde 2000’den fazla ücretsiz temadan istediğinizi seçip birini sitenize uyarlıyabilirsiniz.

WordPress.com‘da 30 veya 35 eklenti vardır ve sınırlıdır, sitenize ekledikten sonra ücretli sürümüne geçmek için size sürekli ücretli sürümü kullanmak istermisiniz diye yönetim panelinde mesajlar atar. WordPress.org’da ise 15 – 20 bin eklenti barındırır. Güvenlik konusunda WordPress.com bu görevi kendisi üstlenir. WordPress.org ise bütün herşeyin kontrolünü size bırakır ve sorumluluk size aittir.

İki site arasındaki fark bu şekilde tercih tamamen size kalmıştır. Bu iki sitenin olma sebebi ise kimileri ben parasız yapmak istiyorum diyip herşeyi kendisi yapar, kimileri ise ben bunlardan fazla anlamam parası ile bu tür işlemleri wordpress yapsın der.

Gelelim yine en baştaki konumuza wordpress nedir sorusu aslında böyle cevaplanmalı internet üzerinde kurulacak her türlü sitelerin ihtiyaclarını karşılayan yönetim panelli içerik yönetim sistemidir. Kullanılması kolay, kurulumu kolay ve içeriği eklemenin basit olmasıyla bilinen bu sistem hemen hemen bir çok kişi tarafından en çok tercih edilen sistemdir.

WordPress ücretli ve ücretsiz eklenti ve temaları bulanan sistemdir. Her türlü bütçeye hitap eden bu sistem gün geçtikçe bu pazarda daha fazla yer almaya başladı.

Bu gibi konularla uğraşmak için vaktiniz yoksa muratkarasu.com.tr sitesi ile iletişime geçebilirsiniz. Bu makalemizde eksik yazılar olabilir, sizinde eklemek istediğiniz bir şeyler varsa yorum bölümünde belirtebilirsiniz.

WordPress sitenizi başarılı bir şekilde kurdunuz ama yapamadığınız konular var? Size yardımcı olmaktan çekinmeyiz memnun oluruz. Ücretsiz olarak bizden destek almak isterseniz. Sorularınızı bize sitemizin sol alt kısmında bulunan whatsapp iletişim hattından sorabilirsiniz. Biz emek verip, birşeyler öğrenmek isteyen herkesin yanındayız desteğimiz hep var.

 

ARADIĞINIZI BULAMADINIZ MI AŞAĞIDAKİ ARAMA BUTONUNDAN ARAMA YAPABİLİRSİNİZ.

Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. WordPress eğitimleriniz başlayacakmı acaba ?

  2. En güzel anlatımı burda gördüm umarım devam edersiniz.

  3. Çok teşekkürler bilgi için bu kadar akışkan anlatmışsınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.