PO Sosyal Lig 2021 – 2022 Sezonu başlıyor.

PO Sosyal Lig 2021 – 2022 Sezonu başlıyor.

PO Sosyal Lig 2021 – 2022 Sezonu başlıyor.

PO Sosyal Lig 2021 – 2022 Sezonu başlıyor;  Türkiye’de kurulan petrol ofisi tarafından kurulan en iyi fantezi futbol oyun uygulamasıdır. Normal fantezi futbol prensibiyle oynanan bu sosyal ligde PO sosyal lig kullanıcıları onlara özel verilen bütçe ile süper ligde bulunan takımların kadrolarında olan futbolcular ile kadrolarını kurup, o futbolcuların performansı ile puan kazanıyorlar.

Topladıkları puanları haftalık olarak bir de genel klasman olarak rekabet içinde olurlar diğer kullanıcılarla, işin güzel kısmı bu platformda haftalık ve sezon sonu çok güzel hediyeler kazanabiliyorsunuz.

 

ÜYE NASIL OLUNUR?

Oyuna Facebook hesabı ve ya e-mail adresiyle üye olunur. Üyelikte sizden istenen TAKIM ADI aynı anda oyundaki KULLANICI ADINIZDIR.

Takımınızın adını oluştururken aşağıdaki verilen uyarılar dikkate alınmalıdır.

 • Takımınızın adı a-z, A-Z, 1-9,-,_,. ve boşluk karakterlerinden oluşabilir.
 • Sadece rakamdan oluşamaz.
 • 2 harf daha kısa, 20 harftan daha uzun olamaz.
 • Takım adı siyasi, hakaret, küfür ve dini söylem ya da rahatsız edici ifade olamaz. rahatsız edici ifade olan  kullanıcıların oyuna girişi engellenir ve üye olması mümkün olmaz.

KADRO NASIL KURULUR?

Oyunun ana bölümünde yer alan KADRO KUR bölümünden kadro oluşturulur, kadronuz ilgili tüm ayarlar yapılabilir.

Kadronuzu kurarken aşağıdaki verilen adımlar takip edilebilir:

 • Taktik kurma bölümü sahada ki  dizilişi seçilir: (4-4-2) (4-5-1) (4-3-3) (5-3-2) (5-4-1) (3-4-3) (3-5-2)
 • Seçilen taktik dizilişin de her mevkisin de yer alan oyuncu kutucuklarına tıklayıp ya da üzerlerine basılı tutup DEĞİŞTİR seçeneği kullanarak o mevkide olan futbolcular, liste şeklinde görüntülenir ve istediğiniz futbolcu KADROYA EKLE seçerek kadroya eklenir.
 • Kadroya eklenen oyuncuya tıklanarak ya da üzerlerine basılı tutup KAPTAN YAP seçeneği tıklanarak takımınızın kaptanını belirlersiniz. Kadronun tam olup kayıt edilmesi için  kaptan seçmek mecburidir. Seçilen kaptan oyuncu oynanan hafta alacağı puan “2” ile katladığı  için kaptan seçimi bu oyunda  oldukça önemlidir.
 • Kadro oluşturma bölümünün sağ altında KAYDET seçeneği yapılan kadroyu kaydeder. Kadronuzu yaptınız ama değişiklik yapacaksınız muhakkak bu değişikliklerin kaybolması için sağ altta kaydetmeyi unutmayınız. Oluşan kadroların kaydı yapılmış takımlar, ana sayfada PROFİLİM butonu içindeki PUANLAR bölümünü  kontrol edilebilir.
 • Sistemi kayıt edebilmeniz için oyuna İlk 11 futbolcularının tamamını seçmeniz lazım, yoksa kadro kaydedilmesine izin vermez.

 NE ZAMAN KADRO KURULABİLİR?

Haftalık olarak kadrolar, bir önceki fikstür haftasının ilk maçın başlangıç saati ile ilgili gelecek haftanın ilk maçının başlangıç saati arasın da oluşturulabilirsiniz. Bir fikstür haftası başlangıç maçı başladığın da o haftaya ait kadrolar da değişiklik yapılması imkansız, o hafta içinde değişikliği sistem izin vermez. Bu zamanda yapılan değişiklikler, diğer hafta kadrosuna yöneliktir.

Örnek: 5. hafta için kadronuzu güncellemek için Soysal,4. haftanın başlangıç maçı başladıktan sonra 5. haftanın başlangıç  maçı başlayana kadar kadronu kurabilir, yapılan sonra değişiklik ile  yapıp ve kayıt etmek mecburidir.  5. hafta başlangıç maçı başladığı gibi Soysal, KADRO KUR tıklayıp oyuncu değiştirirse bu 6. haftanın oynanacak maçın kadro sistemine kayıt edilir, yapılan değişiklik hiç bir şekilde 5. haftanın kadrosunu etkilemez.

Gereken durumlarda (puanları hesaplama, kadro güncelleme) PO sosyal lig yönetimi tarafından kapatılabilir  ve bu süre zaafında kadro güncelleme yapılamayabilir.

 HER HAFTA KADRO GÜNCELLENMELİ Mİ?

Oluşturulan kadro, gelecek hafta maçları için yeniden oluşturulup güncellenmezse, Geçmiş haftadan oluşturduğunuz kadro geçerli sayılır. Gelecek hafta puanları,  belirlediğiniz kadroya göre uygulanır. Kadronuzu güncellemek, extra 10 puan  olarak o haftanın puanına ekleneceği için kadro güncellenmesi, oyuncuları hafta ve genel sırada üst sıraya çıkarmaktadır. bundan dolayı kadronuzu hep  güncellenmenizi tavsiye ederiz.

KADROYA ALINAN FUTBOLCUNUN BİLGİLERİ DEĞİŞTİĞİNDE NE OLUR?

Kadromuza aldığımız oyuncuların bilgilerini güncellediklerinde (pozisyon, fiyat, ve takım değişikliği gibi) var olan Sosyal Lig oyunun kurallarını bozan bir kadro formasyonu ortaya çıkabilir. Değiştirme, PO sosyal lig adminleri tarafından kadro seçtikten sonra yapıldığı için kadro güncellenmediği sürece bu formasyon geçerli sayılacaktır. Lakin kadronuzda her hangi bir güncelleme yaptığınız da kadronuzu kayıt etmek için var olan kuralları/dinamikleri yeniden dikkate alarak kadro oluşturulması gerekir.

Örnek 1: Ahmet, defans pozisyonunda ki Ali Öztürk e yer verdiği kadrosunu Salı günü güncelledi. Çarşamba günü sistem Ali Öztürk ün defans pozisyonu ortasaha olarak güncelledi. Bu güncelleme sonrası kadrosuna güncelleme yapan Ahmet, kadrosunda ki Ali Öztürk ü ortasaha mevkisine göre güncellemek zorun da kalacak. Salı günü sonrası kadro güncellesi Burcu nun kadrosu ise, Ali Öztürk defans olarak yer alacaktır. o haftanın puanlaması Ali Öztürk ün puanı, Burcu nun kadrosunda defans; Ahmet’in kadrosunda da ortasaha futbolcusu olarak hesaplanır.

YEDEK FUTBOLCU SEÇMEK MECBURİ Mİ?

 • Yedek futbolcu seçmek zorunlu değil.
 • Mevkiler için yanlızca bir yedek oyuncu seçilir.
 • Seçtiğiniz yedek futbolcu’nun puanı, aynı mevkide ki diğer futbolcular dan düşük olursa haftalık puanınıza et ki etmez.
 • Yedek futbolcu, o mevki de daha az puan alan futbolcu nun yerine geçer. Giren futbolcular yeşil, çıkan futbolcular kırmızı ok lar ile gösterilir.
 • Futbolcu puan eşitlikleri durumun da;
 • İlk 11 deki futbolcuların puanı eşit, yedek futbolcumuzun puanı bunlar dan yüksekse; kart görme durumuna göre öncelik kart gören ilk 11 futbolcu oyun dan çıkar.  Aynı puana sahip futbolcular dan kaptan olan var ise öncelikle çıkan  her zaman kaptandır.
 • İlk 11 deki iki futbolcu ve yedek futbolcuların puanları eşitse; kart durumuna bakılır, kartı gören futbolcu çıkar.
 • İlk 11 deki futbolcular ve yedeklerin  puanları eşit, kart görme durumları aynıysa; yedek futbolcu, ilk 11 e dahil edilmez.
 • Lakin ilk 11 e seçtiğiniz bir futbolcu bir neden den dolayı sistem tarafın dan silinmiş ise ve o mevki de bir yedek futbolcu varsa o futbolcunun puanları hesaplamaya alınır.
 • Oyuna girmiş  yedek futbolcu kart bilgilerini de oyuna yansıtır ve kart görme me bonusu bu futbolcular üzerin den hesaplanır.
 • Tüm haftalık rozetler, haftanın sonun da – (varsa) yedek futbolcu değişikliğinin dahil olduğu – ilk 11 üzerin den hesaplanır.

PUANLAR NASIL HESAPLANIYOR, NE ZAMAN AÇIKLANIYOR?

Seçilen oyuncuların puanları o hafta oynadıkları gerçek maçlarda ki performanslarının Sosyal Lig puan sisteminde ki karşılığına göre hesaplanır.  lig haftasında en son oynanan Lig maçının sonrasın da puanlama yapılır. Haftalık puanlar teknik bir sorun olmadığı sürece Salı günü uygulama da bir ön pencere ya da PuanTablosu bölümün de açıklanır. Ayrıca Sosyal Lig sosyal medya kanalların da da haftalık sıralama sonucun da telefon ödülü kazanan kullanıcı ve yakıt ödülü kazanan 100 kişi duyurulur.

Hükmen veya erteleme kararı verilen maçlar da ise;

 • Hükmen kararı gerçekleşen maçlar da TFF’nin ilgili linkteki yönergeleri izlenerek, oyun puanlamaları Türkiye Futbol Federasyonu’nun vereceği kararlara ve yayınladığı istatistiklere göre yapılır.
 • Her hafta sonuçlar açıklanana kadar erteleme kararı verilen bir maç yeni fikstür haftasın dan önce oynanırsa puanların açıklanması için bu maçın oynanması beklenir. Ancak bir müsabaka, yeni fikstür haftasın dan sonraki tarihe ertelenirse, müsabaka ertelemesi olan haftanın puanlaması, erteleme kararı verilen maçın oynanması beklenme den açıklanır. Ertelenen müsabaka hem sosyal medya hem de uygulamamız dan duyurulur. Ertelenen maç, fikstürden çıkarılır. Ertelenen maçta ki takımlar da yer alan tüm futbolcular 0 puan elde eder. Ödül kazananların listesi, maç haftasının kalan maçları tamamlandığın da açıklanır.

HAFTALIK VE GENEL SIRALAMA NASIL HESAPLANIYOR?

Sosyal Lig in genel işleyişin de haftalık klasman ve genel klasman olarak iki farklı sıralaması var.

1- Haftalık Klasman

Yapılan haftalık kadro üzerin den bir fikstür haftası sonun da haftalık puan ortaya çıkar. Haftalık klasman, bir hafta da bu kadro puanıyla elde edilen dereceyi gösterir.

Haftalık klasman sırayla aşağıdakilere kriterlere göre işler. Bir kriter maddesinde ki eşitlik durumun da sonraki kriter de en iyi değer aranır.

 • Haftalık Kadro Puanı Toplamı (Daha yüksek puan toplayan kadro, üst sırada yer alır.)
 • Kadronun Toplam Değeri (Daha ucuza kurulan kadro, üst sırada yer alır.)
 • Kadronun Oluşturulma Tarihi (Daha erken kurulan kadro, üst sırada yer alır.)
 • Kullanıcının Üyelik Tarihi (Daha eski kaydedilen üyeliğe ait kadro, üst sırada yer alır.)

2- Genel Klasman

Genel klasman puanı, tüm haftalık puanlar ile rozetler den alınan puanların toplamın dan oluşur.

Genel klasman sırasıyla aşağıdakilere kriterlere göre işler. Bir kriter maddesinde ki eşitlik durumun da sonraki kriter de en iyi değer aranır.

 • Genel Puan Toplamı (Daha yüksek puan toplayan kadro, üst sırada yer alır.)
 • Haftalık Puan Birinciliği (Daha çok birincilik elde eden kullanıcı, üst sırada yer alır.)
 • Kullanıcının Üyelik Tarihi (Daha eski kaydedilen üyeliğe ait kadro, üst sırada yer alır.)

SEVİYELER NE İŞE YARAR, SEVİYE NASIL ATLANIR?

Po Sosyal Lig’de 8 seviye bulunur. Haftalık kadro puanı ve rozetler den alınan puanlar seviyenin yükselmesini sağlar. Oyun başlangıcı 1. seviye Acemi olarak başlar. Toplanılan puanlara göre 8. yani son seviye Efsane ye kadar ilerler.

Seviyeniz ilerledikçe stadyumu geliştirerek stadyumdan gelen gelirleri artırır ve haftalık bütçe yükseltilir.

Petrol Ofisi Sosyal Lig 2021 - 2022 Sezonu başlıyor.
Petrol Ofisi Sosyal Lig 2021 – 2022 Sezonu başlıyor.
Petrol Ofisi Sosyal Lig 2021 - 2022 Sezonu başlıyor.
Petrol Ofisi Sosyal Lig 2021 – 2022 Sezonu başlıyor.

ROZETLER NEDİR, NE İŞE YARAR?

PO Sosyal Lig de sergilenen başarı performansları rozet kazandırır. Bu rozetlerin puanlar karşılığıda genel klasman puanına ekler. Hangi durumlar da kaç puanlık rozet kazanıldığı aşağıdaki rozetler de verilmiştir:

Petrol Ofisi Sosyal Lig 2021 - 2022 Sezonu başlıyor.
Petrol Ofisi Sosyal Lig 2021 – 2022 Sezonu başlıyor. ROZET PUANLARI
colm 2
colm 3

BÜTÇE NASIL ARTTIRILIR?

İlk oyun başlangıcı 75 milyon €’luk  bütçe ile başlar. Oyun içinde ki bazı geliştirme ve özellikler bu bütçe artırır.

POPpozitif Kart

Petrol Ofisi istasyonların dan bedelsiz olarak alınann bir Positive Card aktifleştirilip oyunda ki hesaba tanımlandırılır ise 10.milyon € ek bütçe kazanırsınız. Bu bütçe, baz bütçeye eklenmiş sayılır ve Positive Card entegrasyonu devam ettiği sürece haftalık bütçeye yansır.

Positive Card Yakıt Alımı

Oyun da tanımlanmış Positive Card ile yapılan yakıt alımlarında, ilgili fikstür haftası içerisin de bütçenize ek olarak yansır.

Her on TL’lik yakıt alışveriş için 500 bin € ek bütçe elde edilir. Bu bütçe sadece için de bulunulan fikstür haftasın da geçerli.

Bir fikstür haftası için de en fazla dörtyüz TL lik yakıt alışverişi karşılığın da 20.milyon € haftalık ek bütçe kazanır.

Yakıt alımların dan kazanılan ek bütçe, takım adı ve Positive Card eşleştirmesi yapıldıktan sonra ki yakıt satın alımlarıyla birlikte aktif olur. Örnek olarak, Salı günü kart tanımlaması yapıldığın da haftanın ilk günü yapılmış olan yakıt alımın dan ek transfer bütçesi kazanılamaz.

Yakıt alışverişlerin den kazanılan extra bütçe her fikstür haftasın da sıfırlanır. (Süper Lig e ara verilen Milli Maç haftaları vb. dönemler de fikstür haftası yedi gün den daha uzun olabilir veya çift maç haftaların da yedi gün den daha kısa olabilir. Bu durum da fikstür haftası başlayana kadar yaptığınız yakıt alışverişleri extra bütçe olarak kullanılır. Limit her durum da 20. milyon € dur.)

Günlük yakıt alışverişlerin den kazanılan extra bütçe her zaman anın da Sosyal Lig gelirine yansır. Ayrıca, Sosyal Lig e tanımlı Positive Card larla yapılan alışverişler, sonraki yakıt alımların da kullanılmak üzere iki kat daha fazla Positive yakıt puanı kazandırır. Üstelik, indirim kartlarıyla gerçekleştirilen yakıt alışverişleride filtreye takılma dan otomatik olarak yansıtılacaktır. Ancak satış anında indirim özelliği taşıyan kartlar da istasyonlar da daha sonra ki satın alımlar da kullanmak üzere yakıt puan birikmemektedir.

Örnek:

 • Ahmet adlı Sosyal Lig oyuncusu oyuna başladığın da baz bütçesi 75.milyon  € dur.
 • Ahmet, Petrol Ofisi nden aldığı Positive Card’ını oyun içerisine entegre ederek bu baz bütçesini 85.milyon € ya çıkartır. Artık her hafta daha yüksek bir bütçe ile kadro kurabilir.
 • Soysal, oyunda ki ek gelirleri artırmak adına her hafta Petrol Ofisi nden yüz TL lik yakıt alışverişi yapar ve bu alışveriş karşılığın da haftalık 5.milyon € ek gelir elde eder.
 • Ahmet, 90.milyon € bütçesi ile sadece o hafta için bir takım oluşturur. Gelecek haftada eğer yakıt alışverişi yapmazsa bütçesi 85.milyon € olacak.

NOT: Positive Card ile Sosyal Lig e ilişkin kazanılan ek gelirler hiç bir zaman Positive Card ile yapılan yakıt alışverişlerin de biriken puanlarınız dan düşmez.

Sıkı Takip ve Hazırcevap Bonusu

Maç haftası boyunca oyuna giriş yapılan gün başına 500.bin Euro haftalık Sıkı Takip Bütçesi ve haftalık ödül için bir çekiliş hakkı kazanırr. Günlük oyuna girişle elde edilen bu kazanç, oyun için den yönlendirilen günlük sorular aracığıyla ikiye katlanır. Buna göre, maç haftası boyunca günün sorularının doğru yanıtlanmasıyla her doğru yanıt başına 500.bin Euro Hazır cevap Bütçesi ve 1 haftalık çekiliş hakkı daha kazanır.

Stadyum Bonusu

Level atladık ça oyun da bulunan toplam sekiz tane stadyum geliştirilir. Başlangıç seviyesi stadyum da 500.bin €, 8. seviye stadyum gelişmesin de toplam 5.milyon € stadyum geliri kazanılır. Yeni seviye stadyum geliri elde edilmesi durumun da önce ki seviyenin geliri hesaba katılmaz.

Petrol Ofisi Sosyal Lig 2021 - 2022 Sezonu başlıyor.
Petrol Ofisi Sosyal Lig 2021 – 2022 Sezonu başlıyor. STADYUM SEVİYELERİ

LİG NEDİR, NASIL KULLANILIR?

PO Sosyal Lig de arkadaşlarınızla ya da diğer oyuncularla  kendinize özel alt ligler oluşturup veya diğer liglere katılarak rekabet etmek mümkün.

Aşağıda koşullara uyulması koşulu ile bir özel lig oluşturulur;

Ligin Adı

 • Ligin adı yalnızca “a-z” “A-z” “1-9” “-“_” ”.” ve boşluk karakterlerin den oluşabilir.
 • Sadece rakamlar dan oluşamaz.
 • 2 karakter den daha kısa, 32 karakter den daha uzun olamaz.
 • Ligin adı hakaret, dini, küfür, ve siyasi söylem ya da rahatsızlık yaratıcı ifade içerir ise lig kurucusunun oyuna erişmesi engellenir ve kullanıcı tekrar üye olamaz.

Ligin Açıklaması (Sloganı)

 • Tüm karakterler girilebilir.
 • Maksimum 255 karakter ile sınırlıdır.
 • Lig açıklaması küfür, hakaret, siyasi ve dini söylem ya da rahatsızlık yaratıcı ifade içerirse ligin kurucusunun oyuna erişimi engellenir ve kullanıcı tekrar üye olamaz.

Şifre

 • İsteğeğinize bağlıdır. Boş bırakıldığı takdir de liginize herkes üye olabilir
 • Tüm karakterler girilebilir
 • Maksimum 10 karakter ile sınırlıdır.

Sınırlamalar

 • Her kullanıcı maksimum beş lig oluşturabilir.
 • Kullanıcılar istediği kadar lige üye olabilir.

Lig Yönetimi

 • Lig yönetimi, ligi oluşturan kullanıcıya ait.
 • Ligin yöneticisi, istediği kullanıcıyı lig den çıkarabilir. Lig den çıkarılan kullanıcı tekrar lige üye olamaz.
 • Ligin yöneticisi, istediği zaman oluşturduğu ligi silebilir.
 • Ligin silme ve kullanıcı engelleme işlemleri geri alınamaz.

Mesaj Panosu

Sosyal Lig e masaüstü bilgisayarların dan giren kullanıcılar Ligin içerisin de mesaj panosu içerisinden iletişim kurabilirler.

 • Mesaj panosunu sadece o lig içerisindeki kullanıcılar kullanabilir ve okuyabilir.
 • Kullanıcılar yazdıkları mesajları silebilirler.
 • Lig yöneticisi tüm kullanıcı mesajlarını silebilme yetkisine sahiptir.

Lig Sıralaması

Özel liglerin genel puan sıralaması o ligin başladığı haftaya göre hesaplanır. Bu sıralamadaki puana rozet puanları dahil edilmez.

Lig puanı ortalaması (toplam puan/kullanıcı sayısı) formülü ile hesaplanır.

GÜNÜN SORUSU VE SIKI TAKİP BÜTÇESİ NEDİR, NASIL İŞLER?

POsosyal Lif, Günün Sorusu ve Sıkı Takip Bütçesi yle yeni sezon da hergün kazandırıyor.

Bir fikstür haftası boyunca oyuna giriş yapılan gün başına 500 bin Euro haftalık ekbütçe ve haftalık ödül için bir çekiliş hakkı kazanır. Günlük oyuna giriş le elde edilen  kazançlar, oyun içinden yönlendirilen günlük sorular aracığı ile 2’ye katlanır. Bu yüzdene, günün sorusu doğru yanıtlanması 500 bin Euro ve bir haftalık çekiliş hakkı daha kazanılır.

Günün Sorusu ve Sıkı Takip Bütçesi aşağıdaki gibi işlemektedir:

 • Oyuna giriş yapan herbir kullanıcı ya bir popup ekran gösterilir. Bu popup ta kullanıcılara oyuna giriş yaptıkları için bir çekiliş hakkı ve 500 bin Euro ekbütçe kazandığı belirtilir. Aynı zaman da bu popup ekranı aracılığı ile günün sorusu yönlendirilir. Bu ekran da SORUYU GÖR butonuna tıklanarak günün sorusu görüntülenir. Bu sorunun doğru yanıtlanması durumun da 500 bin Euro ekbütçe ve bir çekiliş hakkı daha kazanır. Tüm bu kazanımlar, için de bulunulan fikstür haftası bütçesi haftalık olarak anın da yansır.
 • Çekiliş öncesin de sosyal çekiliş hakları sabitlenecektir. Sosyalcılar çekilişe kayıt tarihlerine göre sıralanacak ve bu sıralama da çekiliş hakkı kadar bilete sahip olacak. Kazananlar bu biletler arasın dan sistem üzerin den otomatik olarak seçilir.
 • Günün sorusu, kırkiki fikstür haftası boyunca sürer.
 • Haftalık ödül için çekilişe katılım süreci, fikstür haftası süreciyle eşleştirilir. Haftanın ilk maçı başladıktan sonra aktifleşen haftalık çekilişe katılım süreci, bir sonra ki haftanın ilk maçı başlayana kadar devam eder.
 • Çekiliş, ilgili haftanın çekilişe katılım süreci tamamlanın ca sistem tarafın dan gerçekleştirilir. Ödül hakkı kazanan kişiler, PO Sosyallig uygulaması üzerinden duyurur.
 • Günün sorusu popup ı kapatılıp yeniden ulaşılmak istenirse ana menüde ki Quiz butonu kullanılır. Soruyu cevaplamamış kullanıcılar için Quiz ikonun da bildirim bulunur.
 • Haftalık toplam çekiliş hakları ve fikstür haftası için toplam kazanılan ek bütçe günün sorusu ekranının sağ bölümün de takip edebilir.
 • Ek bütçe kazanımları kadro ekranında ki kalan bütçe yazısının sağ tarafın da yer alan oka tıklanarakgösterilir. Bu yazıya tıklandığın da açılan menüde Sıkı Takip Bonusu adı ile login bonusu; Hazırcevap Bonusu adıyla da kazanılan Quiz ek bütçesi görüntülenebilir. Ayrıca, bu kazanımlar TAKIM GELİRLERİ bölümün den de takip edilir.
 • Her yeni fikstür haftasın da kazanılan ek bütçeler ve toplam çekiliş hakları sıfırlanır.

TARAFTAR LİGİ NEDİR, NASIL İŞLER?

20 Süper Lig kulübü arasında ki rekabet bu sezon PO Sosyallig’de de yaşanıyor. Taraftarı olunan kulübün tribünün de yer alınarak her hafta dağıtılacak özel ödüller ve ek transfer bütçesi kazanılır.

Taraftar Ligi mekanizması aşağı da belirtilen detay ve kurallar la işler:

 • Uygulama ana menüsünde ki TARAFTAR LİGİ kutucuğuna tıklanarak Taraftar Ligi menüsü açılır.
 • TaraftarLigi kapsamın da kullanıcılar, taraftar; ligler ise, tribün adı ile yer alır.
 • TarafarLigi menüsü biri ana olmak üzere 4 sekmeden oluşur: TARAFTAR LİGİ, PUAN DURUMU, TRİBÜNLER, KURALLAR.
 • TARAFTAR LİGİ ana sekmesi ekranın da KULÜP SEÇ butonuna tıklayarak katılmak istenen tribün seçilir. Bir kulüp tribünü nü kalıcı olarak seçilir, başka bir kulüp tribününe geçiş yapılamaz, yer alınan tribün den çıkılamaz.
 • PUAN DURUMU sekmesiyle tribünlerin haftalık ve genel klasmanda ki yerini ve istatistiki verilerini görülebilir, eğer TaraftarLigi ana sekmesin de tribün seçilmediyseniz bu sekme aracılığı ile de tercih edilir.
 • TRİBÜNLER sekmesiyle dahil olunan tribünü paylaşan diğer taraftarlar arasındaki haftalık ve genel klasman rekabeti takip edilebilir.
 • KURALLAR sekmesinden Taraftar Ligi içeriğine ait tüm kurallar incelenebilir.
 • 21 Süper Lig kulübünün tribünleri, TaraftarLigi kapsamın da haftalık ve genel klasman mücadelesi verilir.
 • Kulüp tribünleri, haftalık klasman da taraftarlarının haftalık puan ortalamasına; genel klasman da ise, taraftarlarının haftalık puan ortalamasının kümülatif toplamına göre sıralanır.
 • Aynı zaman da her tribünün için de de haftalık ve genel puan sıralamasıda olur. Bu sıralamalar da tribünde ki taraftarlar, tıpkı SosyalLig’in haftalık ve genel klasman mücadelesinde ki gibi haftalık kadroları ile topladıkları  PO Sosyallig puanlarına göre derecelenir.
 • Haftalık puan durumun da birinci sırada bulunan tribünün taraftarları 3 milyon €; ikinci sırada bulunan tribünün taraftarları 2 milyon  €; üçüncü sırada bulunan tribünün taraftarları 1milyon € haftalık ek transfer bütçesine sahip olur.
 • Kadrosunu güncellemeyen taraftarın o haftada ki puanı, tribünün puan ortalamasına dahil edilmez; sadece taraftarın, tribün içinde ki haftalık/genel klasman puanına dahil edilir.
 • Bir kulüp tribününe yeni giren her taraftar, tribüne 0 puanla başlar. Giriş yaptıkları maç haftasın dan itibaren elde ettiği puanlar, tribünün puanlamasına dahil edilir.
 • TaraftarLigi’ne katılmak zorunlu değildir.
 • TaraftarLigi’nde yapılmayan işlemler için ana menü kutucuğun da bildirim bulunur.
 • Bir maç haftası başladıktan sonra gerçekleştirilen katılımlar, sonra ki maç haftasın da geçerli olur. (Örneğin; beşinci fikstür haftasının ilk maçı başladıktan sonra bir tribüne katılan taraftarın altıncı fikstür haftasın dan itibaren elde ettiği puanlar, hesaba dahil edilir.)
 • TaraftarLigi’nden elde edilen ek bütçeler, sadece 2021 – 2022 sezonu için geçerlidir.
 • TaraftarLigi’nde sıralama türleri ve bu sıralamalarda ki puan eşitlikleri durumun da eşitliği bozacak kriterler ise sırasıyla şöyle:

a) Taraftar Ligi Genel Klasmanı

 • Ortalama puan küsüratı (Hesaplama da ortaya çıkan tüm küsürat haneleri göz önün de bulundurulacaktır.)
 • Tribünlerdeki birinci sırada ki taraftarların genel klasman puanı (birinci sırada ki taraftarların genel klasman puanlarıda eşitse; eşitlik bozulana kadar alt sıralara doğru inilecektir.)

b) Taraftar Ligi Haftalık Klasmanı

 • Ortalama puan küsüratı (Hesaplama da ortaya çıkan tüm küsürat haneleri göz önün de bulundurulacaktır.)
 • Tribünlerde ki birinci sıradaki taraftarların haftalık puanı
 • Tribünlerde ki birinci sıradaki taraftarların ilgili haftadaki kadro değeri
 • Tribünlerde ki birinci sıradaki taraftarların ilgili haftadaki kadro kayıt tarihi
 • Tribünlerde ki ikinci sıradaki taraftarların haftalık puanı
 • Tribünlerde ki ikinci Sıradaki taraftarların ilgili haftada ki kadro değeri
 • Tribünlerde ki ikinci sıradaki taraftarların kadro kayıt tarihi

c) Tribünler Genel Klasmanı

 • Taraftarın tribüne katılım tarihi
 • Taraftarın PO Sosyallig genel klasmandaki yeri

d) Tribünler Haftalık Klasmanı

 • Taraftarın haftalık kadro değeri,
 • Taraftarın kadro kurma tarihi

Taraftar Ligi oyun kuralları ile ilgili yukarı da yer almayan hususlar da PO Sosyal Lig genel oyun kuralları geçerlidir.

FUTBOL KAHİNİ NEDİR, NASIL İŞLER?

PO Sosyallig’in bu sezonda ki sürpriz yeniliklerin den birisi de Futbol Kahini. Futbol Kahini aracılığı ile her fikstür haftası 7.5000.000 Euro ek bütçe ve beş genel klasman puanının sahibi olunabilir.

Futbol Kahini mekanizması aşağı da belirtilen detay ve kurallarla işler:

 • Oyun ana menüsünde ki FUTBOL KAHİNİ kutucuğuna tıklanarak Futbol Kahini menüsü açılır.
 • Futbol Kahini menüsü biri ana olmak üzere 4 sekmeden oluşur: FUTBOL KAHİNİ, MAÇLAR, GEÇMİŞ TERCİHLERİM, KURALLAR.
 • FUTBOL KAHİNİ ana sekmesi ekranında ki HEMEN BAŞLA! butonuyla başlar.
 • MAÇLAR sekmesi ile haftadaki bütün maçları görülebilir; kulüplerin hangisinin daha çok tercih edildiği incelenebilir; haftalık tercihler gerçekleştirilebilir.
 • GEÇMİŞ TERCİHLERİM sekmesi ile Futbol Kahininde yapılan tüm tercihler, kazanılan ek bütçeler ve rozet durumu takip edilebilir.
 • KURALLAR sekmesin den Futbol Kahini içeriğine ait tüm kurallar incelenebilir.
 • Futbol Kahinin de bir fikstür haftasında ki eşleşmele rde daha yüksek PO Sosyallig puanını üretecek on Süper Lig takımını tahmin edilir.
 • 10 eşleşme den onu da doğru tahmin edilirse 7.5000.000 Euro ek transfer bütçesi ve beş genel klasman puanı değerin de Ahtapot Paul rozeti kazanılır. Ayrıca; Bir fikstür haftasın da;
 • 9 bilen = 6.000.000
 • 8 bilen = 5.000.000
 • 7 bilen = 4.000.000
 • 6 bilen = 3.000.000
 • 5 bilen = 2.000.000
 • 4 bilen = 1.000.000
 • 3 bilen = 500.000 Euro haftalık transfer bütçesi elde edilir.
 • Onda on yapmayan kullanıcılara, Ahtapot Paul rozeti kazanamaz.
 • Futbol Kahinini kapsamın da kazanılan tüm bütçeler haftalıktır ve tahmin de bulunulan fikstür haftasın dan sonra gelen fikstür haftasın da kadro bütçelerine yansır. (Örneğin; beşinci Fikstür haftasına yönelik on tahmin de bulunan Soysal’ın altı tahmini doğru sonuçlanmıştır. Soysal’ın 3.000.000 Euro luk ek bütçesi, sadece altıncı fikstür haftasın da geçerli olur.
 • Bir hafta da on tahmin de bulunulması ve bu on tahminin Kaydet butonu ile onaylanması zorunludur. on tahminini tamamlamamış veya tahminleri kaydedilmemiş hiçbir işlem sistem tarafın dan hesaplanmayacaktır.
 • SüperLig kulüplerinin haftalık PO Sosyallig puanları, Sosyal Ligin puanlama sisteminde ki kriterlere göre belirlenecektir. (Kart yok puanı ve kaptanlık bonusu değerlendirilmeyecektir.)
 • Fikstür haftasında ki bir eşleşme de eşitlik olması durumun da maça yönelik her tahmin doğru kabul edilecektir. (Örneğin; Hatayspor – Gençlerbirliği karşılaşmasın da her iki takım da seksenbeşer puan üretir. Karşılaşma dan önce hem Hataysporu tercih eden oyuncunun hemde Gençlerbirliğini tercih eden Ahmet’in tahminleri doğru sayılır.)
 • Haftalık sonuçlar, Maçlar sekmesin de geçmiş haftalar seçilerek veya Geçmiş Tercihlerim sekmesin de Sonuçları Gör butonu üzerin den incelenebilir. Bir maça yönelik tahminler gri; isabetli tahminler yeşil; isabetsiz tahminler kırmızıyla renklendirilir.
 • Futbol Kahinine katılmak zorunlu değildir.
 • Futbol Kahinin de tercih yapılmadığı zaman ana menü kutucuğun da bildirim bulunur.
 • Tüm tahmin kayıtları, bir o haftanın ilk müsabakası başlayana kadar sistem tarafın dan kabul edilecektir. o haftanın ilk müsabakasının başlama saatiyle ilgili fikstür haftasına yönelik tahmin sistemi kapatılacaktır ve ilgili haftada ki hiçbir maça tahmin yapılamayacaktır. (Örneğin; altıncı Fikstür haftasının ilk maçı Cuma günü başlamış ve oyuncu, Cuma günü maç saatine kadar tahmin de bulunmamıştır. Bu durum da oyuncu’nun altıncı haftaya yönelik hiçbir maça tahmin yapma şansı yoktur.)
 • Futbol Kahininin kurgusu, ödülün belirlenmesi ve sağlanması münhasıran PO Sosyallig Dijital ve Bilişim Hizmetleri Anonim Şirketi (“Petrolig”) tarafından gerçekleştirilecektir. Petrolig ; duyurduğu ödülü ve kapsamını, Futbol Kahini kurgusunu, yapısını ve koşullarını önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar. Petrolig, ayrıca herhangi bir sebep göstermek zorun da kalmaksızın dilediği zaman Futbol Kahini kurgusunu ve ödül sürecini durdurma, sona erdirme veya süresini değiştirme hakkına sahiptir. Bu durum da, kullanıcılar hiçbir hak talebin de bulunamayacaklarını şimdiden kabul ve beyan etmişlerdir.
 • Futbol Kahini oyun kuralları ile ilgili yukarıda yer almayan hususlarda PO Sosyallig genel oyun kuralları geçerlidir.
 • Futbol Kahinin den elde edilen ek bütçeler, sadece 2021 – 2022 sezonu için geçerlidir.

TEKE TEK MAÇ NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Teke Tek maç sistemi ile oyunu oynayan diğer kullanıcılar la rastgele eşleşilip maç yapılabilir.

Teke Tek Maç sistemin de tüm eşleşmeler den galip çıkılırsa Hodri Meydan Rozeti kazanılabilir ve genel klasman puanı yükseltilebilir.

Maç Oynama Prosedürü

Teke tek maçlar bölümün den RASTGELE MAÇ EKLE butonuna tıklanarak oyun da bu seçeneği kullanan diğer kullanıcılarla eşleşilir.

Teke Tek Maç Koşulları

Maç yapabilmek için aşağıda ki kurallara uyulmalıdır;

 • Teke tek maçlar sadece oynanacak ilk hafta için oluşturulur. Örneğin birinci hafta geri de kalmış ise Teke Tek Maç daveti ikinci hafta için gönderilir.
 • Teke Tek Maç olarak eklenen en az 5 maçın tümü kazanılırsa Hodri Meydan rozeti elde edilir .
 • Kullanıcılar, kadrolarını ilgili hafta için oluşturmuş ya da güncellemiş olmalıdır.
 • Teke tek maçlar sonra dan iptal edilemez.
 • Maç daveti, davet edilen kullanıcının bulunulan lig haftası içerisin de onaylanmaz ise iptal olur.

Puanlama

Teke tek maç sistemin de maç üzerin den puan kazanılamaz. O hafta yapılan en az beş maçın tamamının kazanılması durumun da üç puan değerinde ki Hodri Meydan rozeti elde edilebilir ve genel klasman puanı yükseltilebilir.

FAIR PLAY KURALI

Bu kural, kullanıcılarımızın adil bir şekilde rekabet edebilecekleri ortamı sağlamak için uygulanır ve haksız kazanç elde etmeye teşebbüs eden, hileye başvuran kullanıcılara yönelik işler. Bu bağlamda, adil oyun çerçevesinin dışına çıktığı tespit edilen yarışmacıların oyuna erişimi engellenecek ve kazandıkları ödüller geri alınacaktır. Ayrıca, hak ihlali gerçekleştiren kullanıcılar için hukuki yollara başvurulacaktır.

TAKIM İSMİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Sosyal Lig uygulamasın da ve masaüstü Facebook uygulamasın da, oyun ekranında ki ayarlar bölümün den takım ismi değiştirilebilir.

FORMA TASARIMI NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Uygulamada ki PROFİL bölümünde Forma sekmesine tıklanıp tüm tasarım özellikleri görüntülenebilir. Daha çok forma çeşidine ulaşmak için seviye atlanması gerekmektedir.

KULLANICI ENGELLENMESİ

Rahatsız edici kullanıcı adı veya lig adı kullanan ya da oyun kurallarına uygunsuz hareket eden kullanıcılar engellenmektedir.

Engellenme durumun da;

 • Tekrar üye olunamaz.
 • Kullanıcı, genel klasman ya da haftalık klasman sıralamaların dan silinir.
 • Kullanıcının oluşturduğu ligler silinir ve kullanıcı, üye olunan liglerden çıkartılır.

 

Android Kullanıcıları için POsosyallig indir 

Applestore kullanıcıları için  POsosyallig indir

 

Not: Bu yazı PO sosyal lig resmi sitesinden alınmıştır

ARADIĞINIZI BULAMADINIZ MI AŞAĞIDAKİ ARAMA BUTONUNDAN ARAMA YAPABİLİRSİNİZ.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir