On Page SEO | site içi seo nasıl yapılır 2021

On Page SEO | site içi seo nasıl yapılır 2021

On Page SEO | site içi seo nasıl yapılır 2021

On Page SEO,(Site içi SEO) Sanal ortamda site kurucuları organik trafik elde isteyen bütün siteler için oldukça önem taşır. Seo çalışmaların da site için SEO çalışması yapmak, sitenizin arama motoruna uyumlu hale gelmesini sağlamak, sitenize gelen kullanıcıların yaptıkları arama sorgularında çalışma yaptığınız sayfalarınızın ilk sıralarda çıkmasına yardım eder.

Bu çalışma sizi organik şekilde site tarfik yönlendirmesin de büyük rol oynar, böylelikle site sahipleri yaptıkları çalışmları doğru bir şekilde işlerse, site ziyaretçi geri döüşleri çok sayıda artış göstermiş olur.

Bunun yanı sıra siteniz için yapılan SEO çalışmaları haricinde site dışı SEO’da çok önemlidir. Dış kaynaklardan gelen ziyaretçide çok olur. Biz şimdilik site içi SEO için anlatım yapacağız. İleriki dönemde site dışı SEO içinde geniş anlatım sunacağız.

On Page SEO,(Site içi SEO) nasıl yapılır?

Öncelikle On Page SEO için en önemli faktörlerden biri site hızıdır, web sitenizde hızı düşüren etkenleri bulup kaldırın. Site hızı neden önemli derseniz site ne kadar geç açılırsa kullanıcıyı sitede tutmak çok zor olur, buda SEO’ya etki eder ve siteniz google arama sırasında en arka sayfalara doğru geriler.

Eskiden sitelerde en önemli faktör anahtar kelimelerdi, şimdi ise en çok ziyaretçilerin arama sonuçların da çıkan sayfaları sırasını da etkilemekte.

Web sitenizin ağır yüklenmesi, sitenizin arama motorlarınca sorunlu olduğu sanılıp, alt sayfalara atmasına neden olur. Arama motorunun günümüzdeki en büyük özelliği arama yapan kullanıcılara daha iyi deneyimi sunmak istemesidir. İşte bu yüzden ağır olan siteler yerine, hızlı açılan sayfaları kullanıcılara önerir.

Size başından beridir dediğimiz gibi site hızınızı arttırmanız On Page SEO’da yapacağınız çalışmaların en başında gelmesi gerekli. Site hızını arttırmak, hız testinizi ölçmek ve bunları nasıl yapacağınızı bilmek için aşağıdaki web site hız arttırma rehberimizi kontrol edebilirsiniz.

Site hızı arttırma rehberi: Sitenizin açılma hızını öğrenmme ve arttırmak için neler yapabilirsiniz?

Sayfanızın başlık ve alt başlıkları nasıl olmalı?

Sayfa indexlemelerin de arama motorları özellikle sayfanın başlıklarına bakarak, sayfanın hangi konu ile ilgili olduğunu anlar. Bu yüzden sayfanızdaki başlıkları konuya uygun ve doğru bir şekilde uygulamanız gerekir.

h1 etiketi sitenizdeki ana başlıkta olmasına özen göstermelisiniz. çünkü h1 etiketi sayfadaki o yazının ana başlık olduğunu gösterir. Bizim size tavsiyemiz her sayfanızda bir tane h1 etiketinin olmasıdır. Bunu yapmazsanız sayfa indexlemeniz olmayabilir yada sıkıntı yaşarsınız.

h1 etiketi haricinde h2 h3 h4 h5 h6 etiketleri vardır. On Page SEO çalışması yaparken sayfanızdaki metinlerin ara başlıkların da bu kalan etikerleri istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Alt başlıklarınızda ama bu başlık etiketlerini kullanırkende düzenli ve sırasına uygun bir şekilde kullanmanız gerekir. Ana başlığın bir alt başlığına h2, alt başlığında bir alt başlığına h3 öyle öyle kullanmak daha uygun olur. Önümüzdeki günlerde site başlık ve alt başlıkları nasıl kullanmamız lazım konulu yazımda daha geniş detaylı anlatım yapacağız.

Sayfa başlığı ve alt başlığı rehberi: Sitemiz sayfa başlığı ve başlıkların etiketlerini nasıl kullanmalıyız?

Not: Sayfa başlıkları kuralları haricinde, bu başlıkları kullanırken, yazınızla alakalı anahtar kelimeleri de sayfa başlıklarında bulundurmayı kesinlikle unutmayın. Gelişi güzel anahtar kelimelerin yerine, anahtar kelimelerin konu ile alakalı, anlam taşıyan cümle kullanmak ve başlık ve alt başlıkların ziyaretçiye hitap etmesi gerekmektedir.

Meta Açıklamasını Doğru Uygulamak

 

Meta açıklamaları, sayfanızın içeriğinizde ne ile alakalı olduğunu anlatan ve anahtar kelimeleri içeren cümlelerden oluşan metinlerden olmalı. Meta açıklaması ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki rehberimizde bulabilirsiniz.

Meta açıklaması rehberi: Kesinlikle yazmanız gereken meta açıklaması sayfaları hangileridir?

URL yapısı okunabilir ve anlamlı kelimelerden oluşmalı

URL yapınız okunabilir ve konu ile alakalı anlamlı kelimelerden oluşmalı
Web sitenizin URL yapısı On Page SEO’da yaptığınız çalışmalarda üzerin de durulması gereken önemli çalışmalardan biridir. Sitenizde linklerin anlamlı cümle ve anahtar kelime olması çok önemlidir.

Öyle gelişi güzel otomatik oluşan linklerin yerine, sayfa link yapısını düzenlemek, arama motorlarına uyumlu şekilde yapmanız gerekir.

Örnek verecek olursak;

Seo nedir, nasıl yapılır, önemlimi 01

şekilde olan URL yapısı, sayfanızın daha güzel index almasını sağlayacaktır. Kesinlikle UTM kullanımında URL’lerin sonuna takip kodu ekler. Ama olan URL’nizin anlam taşıması index alma konusunda sitenizi daha çok yarar sağlar.

URL yapısı rehberi: SEO’da ipuçları – Site URL örnekleri

Görsel Optimizasyon Yapılmalı

Görsel optimizasyonu On Page SEO için önemlidir. Siteniz için kullanılan görsellerin optimizasyonunu kesinlikle yapmanız gerekir. Biliyoruz ki arama motoru normal aramaların haricinde birde görsel arama bölümü vardır, sitenize bu görsellerden de trafik çekebilmeniz için arama motorlarına uyumlu bir hale getirmelisiniz.

Her hangi bir konuya görsel eklerken, şuna dikkar etmeniz gerekir. Görselin URL yapısında site içeriği ile alakalı anahtar kelime kullanmak en doğrusudur. Bunun haricinde görselleri mümkün olduğunca boyutunu düşük tutmak, site sayfa hızınızın daha olumlu olarak etki alacaktır.

Sayfanızda başlık ve alt başlık olduğu gibi görsellerinizde de alt etiket eklemeniz sizin yararınıza olacaktır. Görsel optimizasyon konulu makalemizi aşağıdaki görsel optimizasyon rehberinden bulabilirsiniz.

Görsel Optimizasyon Rehberi: SEO Görsel Optimizasyon

Sitenizin iç Yönlendirme Linklemesini Yapın

Sitenizin sayfa içinde diğer sayfalara yönlendirme linklerini yaparsanız ziyaretçiler site içinde daha fazla zaman harcamasını sağlayıp, ziyaretçilerin bulunduğu sayafada görünen site içi linklerimeri tıklayıp diğer sayfalara yönlendirme yapabilirsiniz. Bunu doğru bir şekilde yaparsanız ziyaretçilerin sayfada geçirdikleri süreyi ve ziyaretçi başına gösterim yapan sayfa oranını arttıracaktır.

Ziyaretçiler sitenizde ne kadar çok vakit geçirirse arama motoruda sitenizin ziyaretçilere değerli içerik sunduğunu ve içeriklerinizin ziyaretçilerin aradıkları ilgili içerik olduğunu anlayıp, ziyaretçi deneyiminizin güzel olduğunu gösterir arama sonuçlarında ilk sayfada belkide ilk başlarda çıkmanızı sağlar.

Anahtar Kelime Yoğunluğunu Doğru Ayarlayın

Eskiden site sahipleri bir konu açtığında o konuyu anahtar kelimeye boğardı, artık google bunun önüne geçip anahtar kelime yerine kullanıcı deneyimli çalışmakta.

Şöyle anlatmak gerekirse kullanacağınız anahtar kelime az ve öz olmalı konu ile alakalı olmalı, artık google fazla kullanılan anahtar kelimeleri spam sayıp pek umursamıyor. Az ve öz olan anahtar kelimelerinizin yoğunluğu doğru ayarlayıp yerinde kullanmanızda fayda vardır.

Dediğim gibi aşırıya kaçmayınız çok fazla anahtar kelime kullanımında Black Hat SEO yaptığınız var sayılır ve google tarafından cezalandırılsınız.

Açtığınız konunun içinde ve alt başlıklarda anahtar kelimeleri kullanmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Anahtar Kelime Bulma Rehberi: Anahtar kelime araştırma ve bulma

Sitenizi Sürekli Güncel Tutun

Sitenizi Sürekli Güncel Tutun
On Page SEO için önemli faktörlerden biridir. Sitenizi güncel tutmanız arama motorları tarafından da ödüllendirilir, siz güncel olmayan neyi merak edersiniz ki yada bir oyun oynuyorsunuz sürekli aynı level bittikten sonra oyunda biter ama güncel olması kullanıcı tutması anlamına gelir.

Bu yüzden siteniz güncel oldukça bu pazarda varsınız anlamına gelir ve arama motoru bunu karşılıksız bırakmaz. Ama sitenize hiç bir konu atmıyorsanız belirli bir süre sonra arama motoru sitenizin bütün sayfalarını tek tek arama sonuçlarına en alt sayfalara doğru göndermeye başlar.

Sitenizi sürekli güncel tutun ki arama motorları sitenizin güncel olduğunu bilip sürekli size uğrasın.

Düzenli olarak sitenizi güncel tutamıyorsanız bizimle iletişime geçip sitenizin konusu ile ilgili güncel tutma konusunda yardım alabilirsiniz. Sitenizin konusuna göre hangi periyotlarda içerikler oluşturulup ne zaman yayınlamanız konusunda size yardımcı olabiliriz.

Sitenizi Güncel Tutun Rehberi: Sitenizi güncel tutup organik trafik elde edin.

 

ARADIĞINIZI BULAMADINIZ MI AŞAĞIDAKİ ARAMA BUTONUNDAN ARAMA YAPABİLİRSİNİZ.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.