Geleceğin meslekleri gelecek 10 yılın

Geleceğin meslekleri gelecek 10 yılın

Geleceğin meslekleri gelecek 10 yılın

Geleceğin meslekleri olarak adlandırılan bu muhteşem meslekler önümüzdeki son 10 yılın en popüler meslekleri arasında yer alacaktır.

Büyük Veri Mühendisi

Büyük veri mühendisi, kurumlar yada şirketler büyük miktarda ve çeşitli verileri belirli bir sisteme göre düzenleyip kullanırlar. Böylelikle şirketlerin ve kurumun veri odaklı karar kılmalarına ve iyi süreç yönetilmesine fayda sağlar. Özellikle dijital dünyada kurum ve şirketlerin sanalda daha çok veri elde etmesine ve gelecek zamanda büyük veri mühendislerine daha çok ihtiyaç duyacaktır.

Veri Analisti ve Veri Bilimci 

Veri analisti bir firma, proje, kuruluş ya da kişiye ait verilerin istatistik, yazılım ve matematiksel metotları kullanarak anlamlı kılan şahıstır. Veri analistleri ile aynı işi yapan veri bilimcileri ise verileri kaynaklardan toplayıp, veri yapılarını çözümleyip ve istatiksel araştırma modellerini saptayan şahıslardır.

Temelleri istatistik ve teknoloji bilimlerine dayanan bu sektörlere özellikle mesleklerin dijitalleşmesi ve verilerin çeşitlenmesi ile daha fazla ihtiyaç duyulacaktır.

 

Veri Güvenliği Uzmanı

Kurum ve şirketlerin dijital ortamlar da konum almasıyla kendileri, çalışanları ve müşterilerine ilişkin verilerin korunması mecburi ve mühim bir sürece dönüşüyor. Veri güvenliği uzmanı da bu noktada devreye giriyor. Veri güvenliği uzmanı, kurum ve şirketlerin dijital güvenlik altyapılarını tasarlayıp, her hangi bir siber saldırıya karşı sistemi analiz edip, geliştirip, iyileştirir.

Yazılım ve Uygulama Geliştirme Uzmanı

Şimdiki zamanda bir hayli gözde olan yazılım ve kodlama yakın zamanda daha fazla ön planda olacağı ön görülüyor. bundan dolayı yazılım ve uygulama geliştirme uzmanlığı günümüzün ve geleceğin meslek dalı olarak değerlendiriliyor.  Yazılım geliştirme uzmanı kurumlar, şirketler ya da kişilerin ihtiyacına göre program ve uygulama için gereken kodları tasarlayıp, yazan ya da geliştiren şahıstır.

Yapay Zeka Uzmanı

İsmini ağır ağır duyduğumuz yapay zeka uzmanlığı yakın zamanda çok önemli mesleklerin arasında ilklerde olacak. yapay zeka uzmanı makine öğrenimi mesela insan beynine benzeyen makineleri kodlayan, programlayan şahıslardır. yapay zeka uzmanlığı, özellikle kuruluş ve şirketlerin karar alma, problemleri özüme ulaştırma, hedefleri belirleme gibi  süreçleri için katkıda bulunacak sistemler geliştirilmesi bekleniyor.

Alternatif Enerji Uzmanı

Dünyada petrol, kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıtların az olması ve zaman geçtikçe daha sınırlı olması gelecek zamanda daha yenilikçi enerji kaynaklara ihtiyacın artacağını gösteriyor. Tam da burada alternatif enerji uzmanlarına büyük iş düşer. alternatif enerji uzmanı, verimli ve yenilikçi enerji kaynaklarını tespit edip ve kullanılmasına yönelik projeler üreten şahıslardır.

IoT (Nesnelerin İnterneti) Uzmanı

Nesnelerin interneti son dönemin çok önemli teknolojik gelişimi içinde olan birisi olarak kabullendiler. Şehircilikten, tarıma, sağlıktan, lojistiğe kadar bir çok meslekte IoT ürünlerinin geliştirilmesi hedefleniyor. IoT ürünleri internetle çalışan makineler değil, siteler üzerinden de birbirilerine bağlı olan ve bilgileri paylaşabilen cihazlardır.  Yaşamımızın bir bütünü olacak bu cihazlar üretim ve kullanımda IoT uzmanlarına ihtiyaç duyulacak.

Dijital Pazarlama ve Strateji Uzmanı

Şirketlerin dijitalleşme ile sanal ortama nakil olması ve rakamlarının gün geçtikçe artış göstermesiyle firmalar arası rekabetin fazla olması bizi farklı boyutlara taşıdı. Firmalar bu rekabet alanında kendilerini ön plana çıkartacak dijital pazarlama ve strateji uzmanına çok fazla ihtiyaç duyulacağını gösteriyor. Dijital pazarlama ve strateji uzmanı şirketlerin online pazardaki amaçlarını belirleyen, markayı tanınır hale getiren ve kitle iletişimini daha çok güçlendiren kişilerdir.

3D Üretim Mühendisi

3D üretim mühendisliği günümüzün özelliklede sağlıkta kendini fazlasıyla göstermeye başladı, gelecek zamanda giyim, gıda, mimari ve turizm gibi pek çok mesleğin tasarımına el atacağını gösteriyor. 3D üretim mühendisliği, 3D yazıcıların kurulumu, denetimi  ve işleme sürecini takip edecek ve 3D yazıcıların donanımı daha fazla olan üretim süreçlerinde yer alan şahıslardır.

 

Risk Yönetimi Uzmanı

Risk yönetimi uzmanı, özellikle kurumsal şirketlerde analiz araçlarının belirlemiş olduğu riskleri değerlendiren, azaltan ve gidermeye çalışan kişidir. Risk yönetim uzmanları, gün geçtikçe artan rekabet alanında şirketlerin öne çıkmaları için almaları gerekli olan riskleri belirler, ölçer ve risk haritaları ortaya koyar.

Yukarıda sunulmakta olan geleceğin meslekleri hakkında dikkat edilmesi gerekli olan bir nokta bulunuyor. Geleceğin mesleklerinin birçoğunun “uzmanı” olarak adlandırılması, bu mesleklerin günümüz meslekleri ile bağlantılı olduğunu gösteriyor. Siz de şirketinizin mevcut çalışanlarının sahip oldukları yetkinlikleri geliştirerek geleceğin mesleğine yönlendirebilir, şirketinizin kurumsal çevikliğine katkıda bulunabilirsiniz.

Geleceğin meslekleri

Yazımızı okudunuz daha fazla destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.  Muratkarasu.com.tr sitemiz internette sitenizin sağlığı ve güvenliği için hizmet veren sitedir.

ARADIĞINIZI BULAMADINIZ MI AŞAĞIDAKİ ARAMA BUTONUNDAN ARAMA YAPABİLİRSİNİZ.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir